Ekonomi

İmamoğlu: İttifak şart!

İmamoğlu, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı. İmamoğlu, Akşener’in “Ankara ve İstanbul dahil aday göstereceğiz” açıklamasına ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Akşener’in telaffuzlarını takip ettim. Ancak içerik açısından ne gibi somut atılımlar yapılacağı, sürecin bugün belirlenip belirlenmeyeceği, değerlendirilip değerlendirilmeyeceği, zaman içinde başka süreçlerin kararını etkileyip etkilemeyeceği bunların tartışılması gerekiyor. Diyalog her zaman gereklidir. Bu anlamda yeterli Parti kitlesi ve teşkilatıyla İstanbul’da çok uyumlu bir süreç yürüttük. Şu anda sadece Sayın Akşener’in basına yansıyan konuşmalarını okudum. Kendisine biraz zaman tanımak, onu analiz etmek, değerlendirmelerini biraz daha anlamak, gerekirse kendisiyle yüz yüze konuşup İstanbul stratejisini daha net anlamak isterim. Diyalog her zaman yeterlidir. “Somut cevap verecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.”

“İttifak her zaman şart”

İmamoğlu, ittifakın kurulmamasının etkilerine ilişkin de şu öngörü ve fikirleri paylaştı:

“Türkiye’nin siyaseti artık ittifak politikasıdır. İttifakın biçimleri seçimin tabanına ve bölgesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu anlamda ülkedeki genel seçim atmosferi de bir ittifakı gerektiriyordu. Yerel seçimlerde de ittifak süreçlerinin etkili olacağını görüyoruz. Bazen ittifaklar etkili olur, bazen de ittifakları bozmak etkili olur. Bazen ittifaklar yaparak hata yapmak da etkili olabiliyor.

Bu anlamda ‘İttifak olmamalı’ fikrine asla katılmıyorum. İttifak her zaman kuraldır. Üstelik en büyük ittifakın tabandaki toplumsal ittifak olduğunu da unutmayalım. Bu tüm siyasi partiler için geçerlidir. Çünkü bazen yerel seçim ve genel seçim duyguları farklı refleksler yaratabiliyor. O anlamda siyasi partilerin ittifaklarını elbette önemsiyorum. Ama toplumun kendi içinde oluşturacağı ittifakları da en az bir o kadar, belki de daha fazla önemsiyorum.”

“İstanbul’daki rakibimi tanıyorum”

“İstanbul’daki rakibimi biliyorum” diyen İmamoğlu, İBB için perde arkasında konuşulan isimlerle ilgili de “Diğerleri beni ilgilendirmiyor.”

yunusemrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu