Haber

TİKA’dan Tanzanya’daki balıkçılara buz makinesi desteği

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA), Tanzanya’nın Unguja Kaskazini A Belediyesi sınırları içindeki iki pazar yerinde balıkçıların yararlanması için 4 adet buz yapma makinesi desteği verdi.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Unguja Kaskazini, Belediye A.Ş.’ye bağlı iki pazar yerinde kullanılmak üzere temin ettiği 4 adet buz yapma makinesini törenle teslim etti.

Her iki pazarda faaliyet gösteren yaklaşık 2.000 balıkçının faydalanması beklenen proje ile yakalanan balıkların uzun süre taze olarak muhafaza edilebilmesi ve satış gelirlerinin artırılması amaçlanıyor.

Unguja Kaskazini A Belediyesi’nde düzenlenen teslim törenine Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, Kaşkazini Valisi Eyüp Mahmud ve balık hali esnafı katıldı.

Törende bir konuşma yapan Mahmud, proje kapsamında balıkçılıkla uğraşan esnafın yanı sıra bölgedeki otellerin de sağlıklı ve taze balığa ulaşabileceklerine işaret ederek Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Büyükelçi Güllüoğlu, Türkiye’nin her zaman dost ve kardeş Tanzanya ve Zanzibar halklarının yanında olduğunu ifade etti.

Bölgede geçimini balıkçılıktan sağlayan tüm esnafın yararlanacağı buz makineleri ile muhafaza edilen eserlerin daha uzun süre korunacağını ve her şeyden önce israfın önüne geçileceğini vurgulayan Güllüoğlu, TİKA’nın hızla tüm sektörlerde proje ve faaliyetler yürüten, bu projenin esnafın gelirini artırarak yüzünü güldüreceğine inanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu