Haber

“Töre cinayeti riski varsa mülteci statüsü verilebilir”

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı, geldikleri ülkede “namus cinayeti”, “zorla evlilik” veya “aile içi şiddet” tehdidiyle karşı karşıya kalan kadınlara Avrupa Birliği (AB) içinde mülteci statüsü verilebileceği görüşünü dile getirdi. ).

Bulgaristan Sofya İdare Mahkemesi, zorla evlendirildikten sonra ailesini terk eden ve aile içi şiddet nedeniyle Bulgaristan’a kaçan Türk asıllı Kürt bir kadına uluslararası velayet hakkı verilip verilmeyeceği konusunda Avrupa Adalet Divanı’ndan görüş istedi. 2017’de eşinden resmi olarak boşanmadan önce imam olarak başka bir erkekle birlikte yaşamaya başlayan kadın, Türkiye’ye geri gönderilirse hayatından endişe edeceğini ve eski eşi tarafından öldürülebileceğini belirtti. veya “namus” gerekçesiyle kendi ailesi.

Bulgaristan’daki mahkemenin uygulamasını inceleyen Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Richard de la Tour, bir sosyal grupla kesin akrabalığı olan ve zulümle rekabet etme riski taşıyanların belirli nedenlerle mülteci olarak kabul edilebilir.

Şiddete uğrayanlara ırk, din, milliyet ve siyasi görüş ile belirli bir sosyal gruba ait olmalarından dolayı mülteci statüsü verilebileceğini belirten Başsavcı, cinsiyetin de makul bir sosyal grup olduğuna dikkat çekti. .

Belirli bir kümenin üyelerinin doğuştan gelen ortak özelliklere veya değiştirilemeyecek ortak bir geçmişe sahip olmasının ön koşul olduğunu belirten Başsavcı, başvuru sahibinin menşe ülkede açıkça dışlanmış bir kimliğe sahip olması gerektiğini de belirtti.

Başsavcı de la Tour, Bulgaristan’da uluslararası koruma başvurusunda bulunan kadının bu özellikleri taşıdığını söyledi. Biyolojik cinsiyeti doğuştan gelen bir özellik olarak değerlendiren de la Tour, toplumsal cinsiyetin aynı zamanda sosyolojik bir kavram olduğuna dikkat çekti. Bir toplumda kadın ve erkeğe biçilen rollerin olası eşitsizliklere zemin oluşturduğuna işaret eden Başsavcı, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin bir kümenin kimliğini belirlemek için kullanılabileceğini kaydetti.

Başsavcı’nın görüşü Avrupa Adalet Divanı için bağlayıcı değildir, ancak Mahkeme hakimleri kararlarında çoğunlukla Başsavcı’nın görüşünü dikkate almaktadır. Avrupa Adalet Divanı’nın Bulgaristan mahkemesinin başvurusuna ilişkin kararını ne zaman vereceği henüz bilinmiyor.

AFP/JD, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu