Haber

Bakan Yardımcısı Kacır: Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “G-20 genelinde yürütülen akademik çalışmaların etki değeri yıllar içinde sakinliğini korudu. Ancak Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri önemli ölçüde arttı” dedi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 59. Genel Heyeti; Toplantı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker ve üyelerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Bakan Yardımcısı Kacır, TÜBA çalışma gruplarının çalışmalarını takdirle takip ettiklerini söyledi. TÜBA’nın yayınladığı yayınlara değinen Kacır, “Bu yıl yayınlanan ‘Osmanlı İlmiye Sınıfının Kılık-Kıyafet Normları ve Kıyafetleri’ ile ‘İslam Astronomisi ve Kopernik’ adlı kitaplar da bir anlamda medeniyet mirasımızın aktarımını sağlıyor. bilim tarihinin bugünü geleceğe aktaracak değerli bir eser daha olacaktır.Bu çalışma ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin bilimsel çerçevesini ortaya koymaktadır.Bu çalışma sadece savunma sanayinde değil bilimde de vardır. , sağlık, eğitim, Ar-Ge.Asırlarca eskimeyecek bu çalışmada ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin bilimsel çerçevesini toplumla paylaştık” dedi.

G-20 ülkelerinin akademik yayın sayıları ve performansını gösteren rapora değinen Kacır, “G-20 genelinde yürütülen akademik çalışmaların etki değeri yıllar içinde sakinliğini korudu. 2012 yılında 0,68 olan etki göstergesi, 2020 yılında 0,96’ya yükseldi. 2 yılda 1.30’dan 1.74’e yükseldi.Bu başarı elbette ki değerli bilim adamlarımızın başarısıdır ve sizlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum.” TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, ‘Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı Protokolü’nü imzaladı. ‘TÜBA-TÜBİTAK Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı’ ile her yıl 8 Özbek araştırmacının Türkiye’de doktora ve sonrasında yapacakları araştırma çalışmaları desteklenecektir. prof. Aziz Sancar’ın TÜBİTAK ve TÜBA’dan burs talebi olduğunu belirten TÜBA Başkanı Şeker, “Bu talep doğrultusunda çalışmalarımızı tamamladık ve son olarak doktora ve doktora sonrası programımızı açıklıyoruz. Bu vesileyle; Bu öngörü ve takdir için hocamıza ve TÜBİTAK Başkanımıza da teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu