Haber

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, EİT 26. Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ülkelerinin tanınmasını ve kazanılmış haklarının tescil edilmesini istediklerini belirterek, Rum tarafı kabul etse de başladıkları yoldan geri dönmeyeceklerini vurguladı. o ya da değil.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Ertuğruloğlu, KKTC’nin de üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen 26. Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda katılımcılara seslendi. gözlemci üye

Hem Ada’da hem de bölgede yaşanan yeni dinamikler karşısında KKTC’nin yeni vizyonuna ilişkin görüşlerini paylaşan Ertuğruloğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Rum tarafı kabul etse de etmese de girdiğimiz bu yeni yoldan geri dönüş yok. Kıbrıs Rumları ve uluslararası toplum, Kıbrıs’ın yadsınamaz gerçeğini kabul etmek zorunda: İki ayrı egemen devlet, iki ayrı egemen devlet vardır.” ayrı demokrasiler, iki ayrı halklar.Uluslararası toplumun Kıbrıs sorununa yaklaşımı değişmediği sürece karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşma olmayacaktır. Kıbrıs müzakerelerinde 50 yıldan fazla zaman kaybedildi. Şimdi yeni bir vizyonla ileriye doğru bir adım atmanın tam zamanı.”

KKTC’nin anavatanı Türkiye’nin sağlam desteğiyle dimdik ayakta durduğunun altını çizen Ertuğruloğlu, uluslararası toplumun ülkesinin önündeki engelleri kaldıracağına inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu