Haber

prof. Dr. Görüyor: Tadilat işi sadece bir inşaat projesi değil

Naci Görür, sosyal medya hesabından deprem bölgelerinde yapılacak yeni tadilat çalışmalarından duyduğu endişeyi dile getirdi. prof. Okan Tüysüz ile görüştüklerini ifade eden Prof. Dr. Görer, çalışmaların inşaat faaliyeti olarak değerlendirilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

prof. Dr. Görer, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bugünlerde deprem bölgesindeki yerleşim yerlerinin yenilenmesi ve eski haline getirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz alarmları bir kez daha yapmak istedik: Tamir ve onarım” deprem kentlerinin yenilenmesi sadece bir inşaat projesi değildir.

Her bir yerleşim bölgesinin yüzey jeolojisi, yer altı jeolojisi, jeomorfolojisi, jeofiziği, sismolojisi, konumu vb. özelliklerini detaylı olarak bilecek ve sismisitesini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma alanlarını, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, bölgeleri bileceksiniz. deprem etkisinin büyüyeceği ve deprem dalgalarının bir tür tuzak olacağı yer. Tahribat vb. etkilerin artacağı alanları belirleyip, inşaata başladığınız yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeli ve ardından tadilat ve imar çalışmalarına başlamalısınız.

Sadece deprem bölgelerinde tadilat çalışmaları yapmayalım ve 6 Şubat gibi bir afeti bölgede gelecek nesillerimize yaşatmayalım. Sevgilerle.” (HABER MERKEZİ)

haberkulp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu